تنگی کانال نخاعی چیست؟

#تنگي كانال نخاعي چيست و چه علائمي دارد؟
تنگي كانال نخاعي ناشي از باريك شدن كانال نخاع در اثر عواملي چون ضخيم شدن لبه مهره هاي ستون فقرات و رباط هاي متصل به آنها ايجاد مي شود.
اين تنگي عمدتاً در ستون فقرات كمري و گاهي در ناحيه گردن رخ مي دهد كه با توجه به علائم باليني،MRI و ميلوگرافي تشخيص داده مي شود.
👈ضعف و بي حسي پاها را جدي بگيريد !
در تنگي كانال نخاعي بيمار ممكن است احساس كمردرد داشته يا نداشته باشد اما مهمترين علائم آن درد،ضعف يا بي حسي در پاها به خصوص پس از ايستادن يا راه رفتن مي باشد.
بيمار با خم شدن به جلو و راه رفتن در سربالايي درد كمتري احساس مي كند اما در راه رفتن طولاني و به ويژه در سرپاييني احساس درد شديد مي كند.
تا زماني كه تنگي كانال فشار روي #ريشه هاي عصبي ايجاد نكرده است معمولاً علامتي ندارد.
#درمان فيزيوتراپي:
فيزيوتراپي و تمرينات ثبات دهنده ستون فقرات و تقويت عضلات تحت نظر فيزيتراپيست در بيشتر مواردمي تواند موجب كنترل علائم و بهبود عملكرد بيمار مبتلا به تنگي كانال نخاعي شود.
درصورت بهره گيري صحيح از درمان هاي دارويي و حركتي عمل جراحي منتفي خواهد شد اما اگر روش هاي درماني دارويي و حركتي مؤثر نباشد و بيمار دچار علائم پيشرونده مثل از دست دادن كنترل ادرار و مدفوع شده باشد بيمار براي جراحي معرفي مي شود.
در بسياري موارد تغيير سبك زندگي ،اصلاح الگوي راه رفتن و نشستن،خودداري از ايستادن ممتد و انجام فيزيوتراپي ،بيمار مي تواند زندگي خود را با حداقل مشكل ادامه دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *