آب درمانی

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

تعریف دیسک کمر :

دیسک کمر در واقع اسم یکی از اجزا ستون فقرات کمری است که به اشتباه برای مواردی که این جز دچار پارگی و یا فتق دیسک می شود در میان عامه مردم به اصطلاح بیمار دچار دیسک کمر شده است .

تعریف بیماری دیسک کمری

اناتومی دیسک کمر(دیسک بین مهره ای )

دیسک کمر یک بالشتک از جنس فیبرو کارتیلیج می باشد که قسمت اعظم ان مانند بافت های دیگر از آب تشکیل شده است .دیسک کمر در بین مهره های کمری قرار گرفته و فشارهای وارد شده به ستون فقرات را جذب می کنند . ستون فقرات کمری از 33 مهره تشکیل شده است که بین تمام مهره های ستون فقرات را دیسک پر کرده است . ستون فقرات کمری به چهار ناحیه تقسیم می گردند که عبارتند از 7 عدد مهره های گردنی (C) ،12 عدد مهره های سینه ای یا پشتی (T)،5 عدد مهره های کمری (L)و ساکروم که از به هم پیوستن 5 مهره خاجی (S) و 4 مهره دنبالچه تشکیل شده است .که دیسکهلی بین مهره ای که بین مهره های گردنی و پشتی و کمری قرار دارند که به غلط به همه آن ها دیسک کمر گفته می شود . نامگذاری دیسک های بین مهره ای بر اساس نام مهره با لا و پایین دیسک می باشد به طور مثال دیسک بین مهره های دوم و سوم کمری را دیسکL2-3 می نامند.

ساختمان دیسک بین مهره ای

دیسک کمر یا در اصل دیسک بین مهره ای در واقع از دو لایه تشکیل شده است.

معرفی بیماری دیسک کمر

 • لایه بیرونی به نام انولوس فیبروزوس : حلقه بسیار محکم از بافت فیبروزی
 • لایه مرکزی به نام نوکلیوس پولپوزیس \ ماده نرم و ژلاتینی با خاصیت جذب فشاز بسیار بالا

دیسک کمر (پارگی یا فتق دیسک کمر )

با بالا رفتن سن ، دیسک های بین مهره ای توانایی تبادل آب خود را در اثر وارد آمدن فشار و کم شدن فشار را از دست می دهند و در نتیجه میزان آب دفع شده بیشتر شده و دیسک خشک و کم آب می شود .و در نتیجه بافت های لایه بیرونی دیسک صدمه پذیر می گردند و در اثر فشارهای وارده دچار پارگی شده و در نتیجه هسته دیسک به بیرون درز کرده و به بافت های بیرون دیسک که شامل لیگامآن ها و اعصآب نخاعی میباشند فشار وارد می گردد و در نتیجه این فتق دیسک کمر درد ،ضعف ،کرختی یا گزگز یا به هم ریختن حواس بیمار در نقاط مختلف می گردد .بیشترین میزان بیرون زدگی در نواحی پر فشار مانند L4-5 و L5-S1 می باشد .

علل ایجاد دیسک کمر

دیسک کمر در اثر عوامل بسیاری ایجاد می گردد که شامل موارد زیر می باشد .در بعضی موارد فشار ناگهانی و زیاد باعث ایجاد پارگی و دیسک کمر می گردد و مانند افتادن از بلندی که یا باعث فتق دیسک کمر یا شکستگی ستون مهره ای می گردد اگر این نیرو در حالتی که بیمار در وضعیت خمیده باشد به ستون فقرات وارد گردد پارگی دیسک بسیارمحتمل می باشد.

عوامل کمر درد و بیماری های ناشی از آن

گاهی اوقات در سنین بالا کارهای تکراری و با فشار کم هم به مرور به علت ضعف ساختمان دیسک باعث صدمه به دیسک می گردد .

بعد از فتق دیسک فشار وارد بر ریشه های عصبی و یا نخاع باعث بروز علایم درد و بی حسی و… می شود

علایم دیسک کمر و نشانه ها:

در واقع علایم و نشانه های دیسک کمر بسیار متفاوت و انواع مختلف نسبت به بیماران مختلف گزارش شده است . نشانه ها عبارتند از گزارشات بیماران به پزشک معالج ولی علایم عبارتند از تشخیص پزشک از بیماری و بیانات بیمار و اتفاق افتاده است .

نخستین علامت دیسک کمر و یا فتق دیسک درد است که معمولا در پشت بدن و در محاذات دیسک آسیب دیده یافت می شود

علایم فتق دیسک های بین مهرهای :

درمان دیسک کمر | کلینیک آب درمانی سایا کلینیک

در فتق دیسک های بین مهره ای بسته به ناحیه دیسک صدمه دیده و فشاری که روی ریشه های عصبی وارد می شود علایمی مانند درد و یا گزگز و.. در نواحی مختلفی بروز می کند به طور مثال در فتق دیسک های گردنی درد در ناحیه گردن و یا شانه و یا دست ها دیده می شود

در فتق دیسک های پشتی درد در ناحیه سینه ای ویا پشتی و یا در اما و احشا بیشتر دیده می شود تا ناحیه لگن .

در فتق های ناحیه کمری درد در ناحیه کمر و کمربند لگنی و پاها و بسته به شدت فتق دیسک ممکن است گزگز ویا کرختی و یا فلج پاها دیده می شود .

نکته :در فتق های دیسک در سطوح بالاتر می توان علایم در سطوح پایین تر را شاهد باشیم ولی در فتق دیسک های سطوح پایینی علایم سطوح بالاتر را هرگز نمیبینیم .

تشخیص فتق دیسکهای کمر :

تشخیص دیسک کمر

 • ام ار ای یا عکس رنگی که در دو نوع با تزریق و یا بدون تزریق با توجه به دستور پزشک انجام می گردد
 • کلینیک درمانی سایا

بعد از تشخیص های اولیه که توسط پزشک داده می شود نسبت به تجربه پزشک معالج برای تشخیص دقیق درجه فتق دیسک و ناحیه بیرون زدگی و شدت پارگی دیسک روهای متفاوتی بسته به نظر پزشک معالج توصیه می گردد.

 • سی تی اسکن که در صورت احتمال وجود عفونت یا تومور تجویز می گردد
 • عکس رادیو گرافی ساده که در صورت احتمال شکستگی یا لیز خوردگی توسط پزشک تجویز می گردد
 • ای ام جی یا نوار عصب برای تشخیص میزان درگیری عصب در کانال و یا میزان صدمه عصب درگیر تجویز می گردد

روشهای درمان دیسک کمر

در کل دو نوع رویکرد درمتنی برای دیسک های بین مهرهای وجود دارد

 • درمان تهاجمی یا درمان جراحی
 • درمان غیر تهاجمی یا کانزرواتیو یا غیر جراحی

پزشک معالج با توجه به عومل زیر نوع درمان را تعیین می کند

 • سن، وضعیت سلامت عمومی و سابقه پزشکی
 • شدت عارضه و گسترش آن
 • نوع عارضه
 • میزان تحمل در برابر داروها، روش‌ها یا درمان های خاص
 • پیش‌بینی روند بیماری
 • نظر بیمار

درمان جراحی دیسک های کمری :

درمان دیسک کمر | آب درمانی سایا کلینیک

درمان های جراحی انواع مختلفی دارند که با توجه به شدت و وسعت ضایعه برای بیماران متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند

درمان های غیر جراحی دیسک های کمری :

بعد از معاینات بالینی و عکسبرداری های انجام شده و تشخیص این مطلب که بیمار نیازی به عمل جراحی ندارد .بیمار تحت درمان های غیر جراحی که شامل دارو درمانی و یا فیزیوتراپی و یا هر دو درمان به طور همزمان قرار می گیرند که در ادامه این درمان ها بیمار تحت آب درمانی که در دنیا بسییار مورد توجه می باشد قرار خواهد گرفت .

انواع داروهای قابل تجویز

مسکن ها و آرامش بخش ها :

داروهای مسکن دارای دو نوع هستند داروهایی که بدون نسخه هم داده می شود مانند بروفن ویا ناپروکسن و …

داروهایی که بدون نسخه پزشک داده نمی شوند مانند داروهای کدیین دار ویا مخدر

داروهای دردهای عصبی :

مانند گاباپنتین و پرگابالین و یا ترامادول و یا امی تریپتیلین که در مجموع باعث آرامش بیشتری در اعصاب می شوند

داروهای شل کننده عضلات :

در صورت وجود اسپاسم در عضلات کناری ستون فقرات و یا عضلات اندام های هدف تجویز می گردد که گاهی اوقات بسیار موثر می باشد

استفاده از گرما در درمان دیسک های کمری :

یکی از درمان های شایع در دردهای ناشی از دیسک های ستون فقرات کمری استفاده از کیسه آب گرم در ناحیه درد ناک است که معمولا باعث کاهش درد بیماران می گردد و در موارد کمی دیده شده به دلیل درد بسیار شدید بیمار ادعا دارد که هیچ تفاوتی در کاهش درد دیسک کمرش نداشته است و در این موارد در صورتی که درد ناشی از دیسک های درجه پایین و یا در اثر اسپاسم عضلات ستون فقرات باشد چون گرما باعث ایجاد شلی و افزایش گردش خون در بافت های اطراف و رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به بافت های درگیر می گردد در نتیجه درد را اندکی و درحین در معرض گرما بودن کاهش می دهد و باعث آرامش بیمار می گردد .البته باید توجه داشت که این شلی ایجاد شده در بافت های اطراف ضایعه گاهی خطرناک هم می باشد چون در صورت فعالیت غیر اصولی در آن باعث صدمه شدید تر به علت کم شدن استحکام محل می گردد .

سرما درمانی و دیسک های کمر :

در مواردی که دیسک ها در اثر صدمه وارده دچار التهابات موضعی شده باشند کیسه آب سرد در رفع این التهابات بسیار موثر می باشد و باعث کاهش فشار در ناحیه ملتهب بر روی ریشه عصبی می گردد .

فیزیوتراپی دیسک های کمری :

درمان دیسک کمر

در جدیدترین دستاورد های فیزیوتراپی در دنیا می توان ادعا کرد که دیسک های درجه پایین و متوسط را می توان با فیزیوتراپی صحیح کاملا درمان کرد به گونه ای که بیمار بعد از درمان دیسک کمر به زندگی عادی خود با تمام فعالیت های قبل از درمان دیسک کمر باز گردد .

بعد از معرفی به فیزیوتراپی بیمار توسط فیزیوتراپیست مجرب و ورزیده معاینه دقیق شده و عوامل درگیر در بدن شناسایی شده و با توجه به خصوصیات فردی و اسکلت منحصر به فرد هر بینار برنامه درمانی اختصاصی برای بیمار تدوین می گردد و با توجه به پیشرفت درمان فعالیت های سنگین تر و پیچیده تری در برنامه قرار دارد که فرد را به سمت بهبودی کامل هدایت می کند.

28 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *